Bakony
A Bakonyban, történelmi jelentőségű környezetben, felújított műemlék, gádoros parasztház eladó
Figyelem!
Az alább ismertetésre kerülő ingatlan eladása már nem aktuális, csupán referencia munka szerepét tölti be.
A Bakonyban, az eredeti, klasszikus-háromosztatú, tűzfalas,- macskalépcsős,- a bakonyi népi építészetre jellemző stílusjegyekkel, vakolatdíszekkel rendelkező gádoros parasztházat Németajkú zsellérek leszármazottai építették, 1886-ban.
De nemcsak a ház a műemlék, hanem a befogadó közeg,- az egész utca is. Az utcában szinte minden ház, hasonló korú, és kialakítású. A házak közül, 43 ház országos műemlék, további 40 ház, helyi védettség alatt áll. Az épületeken kívül a régi falusi településszerkezet is védett.
Az Europa Nostra műemlékvédelemmel, vidék és várostervezéssel foglalkozó Páneurópai Nonprofit Szervezet fő feladatának az európai identitás megóvását tekinti, melynek érdekében műemlékvédelmi konferenciákat szervez, és 1980-óta díjjal jutalmazza az európai kulturális örökség megőrzéséhez hozzájárulókat.
A falut 1171-ben említik legelőször. Megközelíthető a 8-as számú (Budapest-Graz E66) főközlekedési úton Ajka-Bakonygyepes elágazótól 3 km, valamint a Budapest-Szombathely vasútvonalon. Balatontól 35 km, Ajkától 9 km, Veszprémből 31 km távolságra található. A képeken, a műemlék utca látható.
A kb. 7,88 m x 28,51 m befoglaló méretű főépület kőből épült, fölülborított fafödémmel, fa tetőszerkezettel, cserépfedéssel. A főépülethez kapcsolódik a kazánház és a garázs. Az épület állapota felújított,- jól karbantartott. Az épület szerkezetei: kő, mint helyi építési anyag, kb. 70 cm vastag kőfalak, fa ablakok spalettákkal. Macskalépcsős kialakítású oromzatán 1886-os évszámot olvashatunk. A képen, a parasztház udvar felőli homlokzata látszik.
A gádorból a lakóelőtérbe lépünk, mely egy légtérben van a konyhával. A lakóelőtérből jobbra nyílik a nagyszoba (egykor tisztaszoba), balra a kisebbik szoba, melyből tovább haladva a közlekedőbe érkezünk. A közlekedőből nyílik a fürdőszoba a külön helyiségben lévő illemhely, valamint a kamra. Az épület folytatásaként található a kazánház és a garázs. A kép, a kb. 114,71 m2 nettó alapterületű parasztház alaprajzi elrendezését ábrázolja.
A parasztház 2004 évben teljes felújítást kapott. Fel lett újítva a tető, a hideg-melegvíz és szennyvízvezeték rendszer a berendezési tárgyaival együtt, a gáz és központi fűtésvezeték rendszer és berendezési tárgyai, a komplett villanyvezeték, a hideg-meleg burkolatok, vakolatok, festés, pince, kert és még sok más. A helyreállítás keretén belül lett megépítve a korbeli csikóstűzhely és búbos kemence. A képen, a boltozatos konyha látható a gránit mosogatóval.
A képen, a csikós tűzhely látszik, melyet tulajdonosa rendszeresen használ.
Az épített konyhában gáz-főzőlap és villanysütő is található.
A helyiség különlegessége a 130 éves tölgyfa áthidaló. Az étkező asztalnál 6-8 fő kényelmesen tud étkezni, társalogni. A kép, a lakóelőteret és a konyhát ábrázolja.
A szobák hajópadló burkolatosak, a többi helyiség járólapos. A képen, a hátsó hálószoba látható.
A képen, a közlekedő és a külön helyiségben lévő illemhely látszik.
Az ingatlanba minden közmű be van vezetve: vezetékes ivóvíz, villany, vezetékes földgáz és szennyvízcsatorna. Fűteni többféle módon lehet: a termosztáttal szabályozható gázkazánról, a vegyestüzelésű kazánról, vagy a búbos kemencébe épített kandallóval. A településen szelektív hulladékgyűjtés működik. A kép, a fürdőszobát (zuhanyozó,- mosdó,- bidé), ábrázolja.
A képen, az utca felőli szoba látható a búbos kemencével.
A gádorból kitekintve az udvar egy része látszik.
A 2636 m2 bekerített telek két részre van osztva. Az egyik része a pihenő és díszkert a fűszerkerttel, a másik része fiatal gyümölcsös. A pihenőkertben van kerti pavilon és egy dísz-tó aranyhalakkal. A gyümölcsösben különféle termő gyümölcsfák találhatók: szilva, alma, birsalma, naspolya, dió, füge és málna mindegyikből több darab. A képek az udvart és dísztavat ábrázolják.
A képen a fa és szerszámtároló illetve baromfi-ól látható.
Az első képen a pincelejárat, a második képen a munkatér, a harmadik képen a bortároló látszik. A pince kb. 20,55 m2 alapterületű.
Elsősorban olyan Vevő jelentkezését várjuk, aki elkötelezett a 130 éves, ritkaság számba menő kuriózum (használható közkincs) rendszeres karbantartásában, és a felősség-teljes használatban.
A hirdetést készítette, tervezte, kivitelezte és tette közzé Lőkös Gáborné, Erika 06-30-218-0000